Moment...stránka sa načítava
Moment...stránka sa načítava

Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Praktiky podvodníkov

Vyzerá to tak, že dnešná digitálna éra dala podvodníkom do rúk veľmi silné nástroje. S rastúcim využívaním internetu a sociálnych sietí sa ich schopnosť získavať osobné údaje a kontaktovať potenciálne obete dramaticky zvýšila. Vďaka technológiám, vrátane tak často spomínanej umelej inteligencie, sú triky podvodníkov čoraz sofistikovanejšie. Zamerali sme sa na niektoré praktiky, ktoré ešte stále dokážu prekvapiť a poradíme tiež, ako sa pred nimi chrániť.

Spôsobov, ako niekoho podviesť je nepreberné množstvo. Komunikačnými možnosťami súčasnosti sa ale výrazne rozširujú, možno dokonca v takej miere, ako by sme si pred pár rokmi možno ani netrúfali odhadnúť. Ak k tomu pridáme ešte možnosť využívať umelú inteligenciu, sfalšované videá či nahovorené hlasy vydávajúce sa za známe osobnosti, zistíte, že podvodníci majú dnes v rukách nástroje s nevídanou silou.

Upokojujete sa tým, že vám sa to predsa stať nemôže? Ako hovorí staré známe: „nikdy nehovor nikdy“, na nasledujúcich riadkoch sme sa zamerali na čoraz rozšírenejšie formy podvodov, ktoré môžu do úzkych dostať aj tých opatrnejších.

Podvody cez telefón: nočné telefonáty a falošné príbehy

Telefonické podvody sú stále populárnou taktikou podvodníkov. Možno ste sa už stretli s neznámym číslom, z ktorého vám niekto zavolá hoci aj uprostred noci. Niektorí operátori už automaticky blokujú podozrivé čísla s exotickými predvoľbami, no bežné slovenské čísla len tak odfiltrovať nedokážu.

Ak vám niekto zavolá a lámanou slovenčinou vás presviedča na investovanie či inú neodolateľnú ponuku, to najlepšie čo môžete urobiť je hovor okamžite ukončiť. Spoločným znakom podobných telefonátov býva vyvolávanie nátlaku a pocitu neopakovateľnej a jedinečnej ponuky.

Obzvlášť zraniteľnou skupinou sú seniori a podvodníci to veľmi dobre vedia. Preto sa neštítia zájsť ešte ďalej a vymýšľajú emocionálne príbehy, napríklad o dopravnej nehode rodinného príslušníka, aby vyvolali paniku a následne žiadali o poskytnutie financií za vyriešenie celej situácie.

Podvody v online priestore? Naletia aj tí skúsenejší!

Masový rozmach internetu priniesol aj nové formy podvodov. Úplne typickým príkladom sú tzv. „romantickí podvodníci“ sa často vydávajú za lekárov alebo vojakov v zahraničí, budujú online vzťahy a postupne žiadajú o finančnú pomoc. Tieto príbehy môžu byť veľmi presvedčivé a emocionálne manipulatívne, obete im neraz postupne naposielajú aj desaťtisíce eur.

Na ľudí túžiacich po vysokých výnosoch a rýchlom zbohatnutí sú zas zamerané rôzne investičné podvody. Na sociálnych sieťach, ale aj stránkach mienkotvorných denníkov môžete z času na čas natrafiť na falošné reklamy zneužívajúce tváre známych ľudí, ktoré sľubujú až neuveriteľné výnosy za minimum úsilia. Tejto forme podvodov napomáha aj umelá inteligencia, pomocou ktorej je možné nielenže rýchlo vytvoriť množstvo zavádzajúcich textov, ale aj vyprodukovať video zneužívajúce podobu verejne známej osoby.

Ako sa brániť? Kľúčová je opatrnosť a istá dávka nedôvery

Najlepšou obranou proti podvodníkom je prevencia. Už dávno neplatí zásada „co je psáno, to je dáno“, najmä ak si v online prostredí môže verejne písať ktokoľvek prakticky čokoľvek. Všetky informácie berte s rezervou, dokonca aj vtedy, ak vám ich pošle dobrý známy a nemá pri tom žiadne postranné úmysly.

Druhou základnou bezpečnostnou zásadou je nezverejňovať o sebe žiadne nadbytočné informácie a rovnako opatrne narábajte aj so svojimi osobnými údajmi. Ak sa aj napríklad chcete pochváliť fotkami z dovolenky na Faebooku, urobte tak až s časovým odstupom. Rovnako buďte opatrní pri komunikácii s neznámymi ľuďmi, najmä ak žiadajú peniaze alebo akékoľvek vaše osobné údaje. Vždy si overte zdroj informácií a nepodliehajte tlaku urobiť rýchle rozhodnutia.

Do tretice si vždy chráňte aj svoje platobné údaje. Nikomu neposkytujte fotografie svojej platobnej karty a ak aj nakupujete v e-shope, ktorý zatiaľ nepoznáte, objednajte si radšej na dobierku. Ak to nie je možné a dá sa platiť len vopred, využite možnosť tzv. jednorazovej platobnej karty, pri ktorej sa vygenerované platobné údaje budú dať použiť len pri konkrétnej platbe. Bezpečnou alternatívou môže byť využitie niektorej z platobných služieb, ako je napríklad PayPal.

Vyššie sme popísali tri základné piliere bezpečnosti pri komunikácii na diaľku, teda či už telefonicky alebo cez internet. Pre bezpečnosť seba aj svojich blízkych však môžete urobiť ešte viac. Dôležité je mať otvorené oči a v tomto smere sa pravidelne vzdelávať. Sledujte aktuálne trendy v oblasti online bezpečnosti a informujte o nich svojich blízkych, najmä tých starších členov a všetkých, ktorí sú technologicky menej zdatní. Pred hrozbami číhajúcimi na druhej strane linky, alebo v prostredí internetu rozhodne netreba zatvárať oči, práve naopak, treba o nich vedieť a hovoriť, pretože v rozhodujúci moment si práve vďaka informáciám a rozvážnosti niekto zachráni možno aj celoživotné úspory.

Pridané dňa: 04.11.2024
Späť na Blog

Žiadosť o pôžičku

Chcem si požičať:

plus minus

Počet dní:

plus minus
Chcem si požičať:
Počet dní:
Úrok:
Aukčný poplatok:
Na účet dostanete:
Spolu vrátiť: