Moment...stránka sa načítava
Moment...stránka sa načítava

Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Zákonná a zmluvná záruka

Pri kúpe nových vecí automaticky počítame s dvojročnou zárukou. Ide o dôležitú garanciu a ochranu pre prípad, že s výrobkom budú problémy. Nie je však záruka ako záruka a v praxi môžete v tejto súvislosti naraziť aj na niektoré chytáky. Určite sa preto oplatí rozlišovať medzi zárukou zákonnou a zárukou zmluvnou. Na nasledujúcich riadkoch vysvetlíme, aký je medzi nimi rozdiel, aké princípy sa pri nich uplatňujú a či sa vždy oplatí priplatiť si za predĺženú záruku.

Zákonná záruka: jedno zo základných práv spotrebiteľa

Ako už zo samotného označenia vyplýva, zákonná záruka je garantovaná v legislatíve a platí automaticky pri každom nákupe novej veci, avšak s určitými výnimkami a špecifikami. Hneď na úvod sa oplatí spomenúť, že základné ustanovenie týkajúce sa zákonnej záruky pre spotrebiteľov nájdete v § 620 Občianskeho zákonníka, no nejde o jedinú zákonnú úpravu záruky, resp. zodpovednosti za vady. V zásade platí, že obchodník dĺžku záručnej doby nemôže pri novej veci skrátiť, ani ju vylúčiť či inak obmedziť a podmieňovať.

Zákonná 24-mesačná záruka podľa vyššie uvedeného ustanovenia však neplatí univerzálne pre každého, ale len pre spotrebiteľov, teda fyzické osoby nakupujúce pre vlastnú potrebu. Vtedy platí, že ak sa v priebehu dvoch rokov od kúpy objavia na výrobku vady, máte právo na ich bezplatnú opravu alebo v určitých prípadoch na výmenu produktu. Napríklad, ak vám po roku používania prestane fungovať chladnička kvôli výrobnej chybe kompresora, máte plné právo na bezplatnú opravu alebo výmenu v rámci zákonnej záruky.

Ako sme už naznačili vyššie, pri právnických osobách a fyzických osobách podnikateľoch je situácia odlišná. Zákonná záruka v takom prípade trvá najmenej 12 mesiacov. Ak si teda napríklad nový smartfón kúpite „na firmu“, tak v závislosti od podmienok konkrétneho predajcu či výrobcu, je možné, že so zárukou budete môcť počítať len 12 mesiacov od kúpy. Treba zároveň dodať, že na právnické osoby sa nevzťahujú zákonné ustanovenia na ochranu spotrebiteľa, teda aj samotné reklamačné konanie môže trvať viac ako 30 dní.

Zmluvná záruka ako nadštandardná ochrana, ale s podmienkami

Oproti zákonnej záruke má zmluvná záruka povahu dobrovoľného záväzku predajcu alebo výrobcu poskytnúť zákazníkovi dlhšiu alebo rozšírenú garanciu nad rámec zákona. Dodatočná zmluvná záruka pritom môže byť zahrnutá už v cene samotného produktu alebo za príplatok, čo je bežné napríklad pri motorových vozidlách.

Zmluvná záruka pritom môže mať rôzne formy a rozsah, v závislosti od konkrétneho produktu a predajcu. Napríklad pri kúpe auta môže výrobca ponúknuť predĺženú 5-ročnú záruku na karosériu, motor alebo dokonca celé vozidlo. Toto je bežná prax pri viacerých automobilových značkách, ktoré takto chcú ukázať ako dôverujú vlastným produktom a predĺženú záruku používajú ako účinné marketingové lákadlo.

S predĺženou zmluvnou zárukou sa často stretnete aj pri domácich spotrebičoch ako je práčka či umývačka riadu. V takýchto prípadoch môžete počítať so štandardnou 24-mesačnou zákonnou zárukou, no výrobca môže poskytnúť záruku aj dlhšiu, napríklad po dodatočnej registrácii spotrebiča. Pri elektronike je zas čoraz populárnejšia aj rozšírená záruka kryjúca aj náhodné poškodenia alebo zabezpečujúca prioritnú technickú podporu priamo u zákazníka.

Na čo sa záruka nevzťahuje?

Je dôležité vedieť, že rovnako ako zákonná, tak ani zmluvná záruka sa nevzťahuje na všetky problémy s výrobkom. Existuje niekoľko bežných výnimiek, na ktoré by ste mali dávať pozor.

Vo všeobecnosti platí, že záruka sa nevzťahuje na bežné opotrebovanie produktu v dôsledku normálneho používania. Napríklad, opotrebovanie pneumatík na aute alebo zníženie kapacity batérie v smartfóne po dlhodobom používaní zmluvná ani zákonná záruka jednoducho nepokrýva. Rovnako sa záruka nevzťahuje ani na prípady, kedy si vadu výrobku spôsobíte sami nesprávnym používaním. Aj náhodné poškodenie, ako je rozbitie displeja po páde smartfónu alebo vyliatie kávy na klávesnicu notebooku sú situácie, kedy pri reklamácii nepochodíte.

Zákonná ani zmluvná záruka sa zvyčajne nevzťahuje na spotrebný materiál, ale a rovnako ani na tovar podliehajúci rýchlej skaze, niektoré druhy potravín, batérie a ďalší tovar, pri ktorom to vylučuje jeho povaha.

Pri zmluvnej záruke pozor na podmienky a chytáky

Mať výrazne dlhšiu záruku ako určuje zákon je pre mnohých veľmi lákavé a napríklad v prípade motorových vozidiel aj zásadne ovplyvňuje samotný výber. Treba si však uvedomiť, že to čo vyzerá ako lákavá ponuka, taká v konečnom dôsledku ani veľmi nebude. V prípade, že vám niekto zmluvnú záruku ponúka ako bonus, prečo ju nevyužiť, priplatiť si však za ňu nemusí byť vždy výhodné.

Okrem toho, že si vždy preveríte, kto vám túto záruku poskytuje, treba si dôkladne prečítať všetky podmienky jej uplatnenia. Napríklad pri predĺženej zmluvnej záruke na auto môže od vás predajca vyžadovať pravidelné servisné prehliadky v autorizovanej servisnej sieti, pričom ale takéto zásahy sú spravidla drahšie ako v nezávislých servisoch. Keďže presné podmienky zmluvnej záruky sú vždy vecou konkrétnej ponuky, dajte si pozor nielen na platnosť, prípadnú spoluúčasť, či sa vzťahuje na všetky komponenty a tiež napríklad, či sa dá uplatniť aj v zahraničí.

V prípade, že produkt plánujete v budúcnosti predať, zistite aj to, či práva zo zmluvnej záruky prejdú aj na nového majiteľa, zďaleka totiž nejde o samozrejmosť. Skrátka, ako pri každej výhodnej ponuke, aj pri predĺženej záruke si treba zachovať ostražitosť.

Oplatí sa investovať do predĺženej záruky?

Najmä pri drahších veciach dlhodobej spotreby, ktoré si neviete opraviť sami a pri ktorých je cena prípadnej opravy vysoká, sa predĺžená záruka väčšinou oplatí. Môže vás ochrániť pred nepríjemnými finančnými prekvapeniami, pri ktorých by inak možným riešením bola jedine rýchla pôžička či siahnutie na úspory.

Pridané dňa: 02.12.2024
Späť na Blog

Žiadosť o pôžičku

Chcem si požičať:

plus minus

Počet dní:

plus minus
Chcem si požičať:
Počet dní:
Úrok:
Aukčný poplatok:
Na účet dostanete:
Spolu vrátiť: