Moment...stránka sa načítava
Moment...stránka sa načítava

Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Romantické podvody

V dobe sociálnych sietí a online zoznamovania nemôžeme hovoriť iba o zjednodušení komunikácie pre každého, ale aj o nových formách podvodov. Patria medzi ne aj tzv. romantické podvody zneužívajúce náklonnosť, dobrosrdečnosť a dôveru predovšetkým osamelých ľudí. Aktuálne patria medzi najrýchlejšie rastúce formy internetovej kriminality a určite sa oplatí o nich vedieť a prípadne aj upozorniť svojich blízkych.

Romantické podvody v znamení premyslenej manipulácie a klamstiev

Skôr ako prejdeme ku konkrétnym stratégiám, treba uviesť, že typickými obeťami romantických podvodníkov sú ženy stredného a vyššieho veku, ktoré túžia po citovom pripojení a láske. Vyhľadávajú ich podľa profilov na sociálnych sieťach a svoju skutočnú tvár prakticky nikdy neodkryjú. Navyše, osamelí ľudia, či už ide o ženy alebo mužov predstavujú mimoriadne zraniteľnú skupinu ochotnú investovať do vzťahu nielen city, ale bohužiaľ aj značné finančné prostriedky. Aby svojej novej láske pomohli, sú často ochotní minúť všetky svoje úspory a využiť aj online pôžičky. Nepredbiehajme však a pozrime sa, ako prebieha typický romantický podvod.

Romantickí podvodníci sú mimoriadne trpezliví a sofistikovaní manipulátori vybavení celým radom psychologických techník. Svoj útok začínajú precízne pripraveným falošným profilom, často využívajúc ukradnuté fotografie príťažlivého muža alebo ženy. Ich primárnym cieľom je vzbudiť dôveru a vyvolať postupne silnejúci citový vzťah, samozrejme na diaľku a bez toho, aby sa museli so svojou obeťou stretnúť, prípadne s ňou telefonovať. Najčastejšie sa prezentujú ako lekári, medzinárodne pôsobiaci vojaci, alebo muži často cestujúci po svete v rámci obchodných aktivít.

Komunikácia s potenciálnou obeťou je prepracovaná do najmenších detailov. Podvodníci vysielajú emotívne, starostlivo formulované správy, ktoré prejavujú hlboký záujem a mimoriadnu empatiu. Ich správy sú psychologicky prepracované s jediným cieľom - vzbudiť dôveru a sympatie. Po niekoľkotýždňovej až mesačnej intenzívnej komunikácii prichádza kľúčový moment - prvá žiadosť o finančnú výpomoc.

Najčastejšie finančné podvody: Ako vás okradnú o úspory

Scenáre finančných podvodov sú pomerne pestré a psychologicky mimoriadne prepracované, no v zásade smerujú k jedinému cieľu – vytiahnuť z obete čo najviac peňazí aj za cenu toho, že sa zadĺži.

Podvodníci vymýšľajú dramatické príbehy zahŕňajúce naliehavé zdravotné komplikácie, vážne rodinné situácie, nečakané podnikateľské problémy, nesplatené dlhy alebo náhle finančné ťažkosti. Ich príbehy sú nesmierne presvedčivé, emočne podfarbené a navrhnuté tak, aby vyvolali súcit a potrebu pomôcť.

Finančná manipulácia prebieha sofistikovane a krok po kroku. Začína sa menšími čiastkami v rozsahu niekoľkých sto eur, ktoré sa postupne zvyšujú až na tisíce. Podvodníci sú mimoriadne zruční vo vytváraní pocitov viny a nátlaku. Súčasťou ich stratégie sú sľuby rýchleho vrátenia peňazí a detailné vykreslenie údajne komplikovanej životnej situácie. Na druhej strane, v zásade sa vyhýbajú videohovorom či osobným stretnutiam.

Vypátrať a potrestať „romantických“ podvodníkov je náročné

Zatiaľ čo obete romantických podvodov prichádzajú o značné finančné prostriedky, páchatelia zostávajú často nepotrestaní. Väčšina týchto podvodníkov operuje zo zahraničia, najčastejšie z krajín západnej Afriky alebo juhovýchodnej Ázie, kde je ich vystopovanie pre európske orgány činné v trestnom konaní veľmi náročné. Navyše využívajú sofistikované techniky na maskovanie svojej skutočnej identity vrátane VPN služieb, falošných IP adries a tiež odcudzených dokladov.

Problémom pri ich odhalení je aj spôsob, akým prijímajú platby od svojich obetí. Často využívajú anonymné kryptomenové prevody alebo služby určené na medzinárodné prevody peňazí, ktoré ale aj tak prijme len „prostredník“ a nie previnilec. Situáciu sťažuje aj fakt, že komunikácia prebieha výhradne cez šifrované aplikácie a sociálne siete, pričom svoje profily pravidelne menia a mažú. Všetky tieto faktory v kombinácii s medzinárodným charakterom ich činnosti robia vyšetrovanie romantických podvodov veľmi náročné.

Ako sa brániť? Praktické rady pre bezpečné online zoznamovanie

Primárnym pravidlom ochrany pred romantickými podvodmi je zachovať si kritický nadhľad a zdravý rozum. Nikdy nepožičiavajte peniaze niekomu, koho ste osobne nestretli a dôkladne si neoverili nech už by bol akokoľvek milý a chápavý. Ak máte podozrenie vždy trvajte na videohovore, kontrolujte profily prostredníctvom reverzného vyhľadávania fotografií a overujte si základné informácie.

V zásade ale platí jednoduché pravidlo – nereagovať na žiadosti o priateľstvo od neznámych ľudí a keď na vás niekto vytasí príbeh o zahraničnej vojenskej misii alebo uzdravovaní ľudí vo vojnou zmietaných oblastiach, okamžite treba prerušiť kontakt. Buďte mimoriadne obozretní pri príbehoch vyvolávajúcich rýchly súcit a emočný nátlak. Akákoľvek žiadosť o finančnú výpomoc je signálom, pri ktorom treba spozornieť.

Pri podozreniach sa nebojte obrátiť na najbližších. Pamätajte, že skutoční ľudia, ktorí vás majú radi, vás nikdy nebudú nútiť požičiavať si peniaze alebo nebodaj dávať celoživotné úspory. Ak aj nepatríte medzi cieľovú skupinu romantických podvodníkov, buďte ostražití voči svojim rodičom, starým rodičom či iným rodinným príslušníkom, ktorí by im potenciálne mohli naletieť.

Dôležitou súčasťou prevencie je tiež dôsledná ochrana súkromia na sociálnych sieťach. Používajte silné heslá, buďte opatrní pri zdieľaní osobných informácií a pravidelne kontrolujte nastavenia svojich online profilov. Ak máte akékoľvek pochybnosti o komunikácii, tou najistejšou možnosťou je jej okamžité a trvalé ukončenie.

Pridané dňa: 16.12.2024
Späť na Blog

Žiadosť o pôžičku

Chcem si požičať:

plus minus

Počet dní:

plus minus
Chcem si požičať:
Počet dní:
Úrok:
Aukčný poplatok:
Na účet dostanete:
Spolu vrátiť: