 .'_750x300.jpg'))
Poklady v peňaženke
Napriek rastúcej obľube bezhotovostných platieb ešte stále relatívne dosť ľudí využíva hotovosť. Ak patríte medzi nich a každý deň prechádzajú vašimi rukami rôzne mince a bankovky, môže sa vám stať, že narazíte na malý poklad. Možno aj práve teraz sa vo vašej peňaženke nachádza vzácna minca alebo bankovka, ktorej hodnota presahuje nominálnu sumu vyrazenú alebo vytlačenú na jej povrchu.
Svet numizmatiky a zberateľstva, ktorý má aj u nás veľa priaznivcov je dôkazom, že aj zdanlivo obyčajné platidlá môžu mať mimoriadnu hodnotu. Stačí sa len trošku zorientovať a najmä vedieť, čo hľadať. Nasledujúce riadky vám pomôžu rozpoznať potenciálne cennosti ukryté vo vašej peňaženke, ktoré by ste mohli inak pri každodenných transakciách ľahko prehliadnuť.
Čo si všímať na minciach?
Šanca, že natrafíte na skutočne cenný kúsok s astronomickou hodnotou je síce minimálna, no oplatí sa pozrieť či sa vo vašej peňaženke predsa len nenachádza vzácnejší kúsok. Prvým krokom pri identifikácii vzácnej mince je skontrolovať rok razby. Niektoré ročníky boli vyrazené v obmedzenom množstve alebo boli stiahnuté z obehu, čo zvyšuje ich hodnotu. Napríklad euromince z Monaka, Vatikánu či San Marína patria k tým vzácnejším vďaka nízkemu počtu vyrazených kusov.
Ďalej si všímajte chyby razby, paradoxne práve mince s preklepmi alebo dvojitými razmi môžu mať pre zberateľov niekoľkonásobne vyššiu hodnotu. Zvláštnu pozornosť sa oplatí venovať aj rôznym „pamätným“ alebo „výročným“ minciam, ktoré bývajú vyrazené pri príležitosti významných udalostí a nejakou náhodou sa dostali do bežného obehu.
Svoju úlohu zohráva aj stav konkrétnej mince, vo všeobecnosti platí, že čím je zachovalejšia, tým vyššia bude aj jej hodnota. No paradoxne aj niektoré poškodené mince môžu byť cenné, ak má minca za sebou zaujímavý príbeh.
Natrafiť môžete aj na vzácnu bankovku, ako ju spoznáte?
Pri bankovkách venujte pozornosť sériovým číslam. Nízke čísla (00000001 až 00000100), zaujímavé kombinácie (123456) alebo tzv. radarové čísla (12344321) môžu zvýšiť hodnotu bankovky niekoľkonásobne.
Podobne ako pri minciach, aj pri bankovkách zohráva dôležitú úlohu zachovalosť. Hľadajte bankovky bez ohybov, škrabancov či iných poškodení. Čím čistejšia a „novšia“ bankovka vyzerá, tým vyššia bude jej zberateľská hodnota.
Vzácne sú tiež bankovky z limitovaných edícií, prvých sérií novej meny alebo posledných sérií meny, ktorá sa prestala používať. Napríklad bankovky slovenských korún z posledných sérií pred zavedením eura môžu mať pre zberateľov značnú hodnotu, samozrejme na tie ale už dnes v bežnom obehu nenarazíte.
Ako začať s hľadaním pokladov?
Vždy keď dostanete do rúk hotovosť, venujte jej pár sekúnd. Skontrolujte dátumy, sériové čísla, značky a celkový vzhľad. Aj keď štatisticky nie je veľká pravdepodobnosť, že narazíte na veľký poklad, už nález mince či bankovky v hodnote niekoľko desiatok eur môže byť príjemným prekvapením.
Na takéto hľadanie stačí jednoduchý systém, ak sa vám minca alebo bankovka zdá zaujímavá, odložte ju bokom a neskôr si overte hodnotu. Internet je plný katalógov a komunít, ktoré vám pomôžu určiť, či ste narazili na skutočný poklad. Nabudúce, keď budete platiť v obchode, možno sa vám oplatí skontrolovať, či vám ako výdavok nedali niečo, čo má vyššiu hodnotu, ako sa zdá. V prípade, že túžite po zaujímavých zbierkach mincí, tak z bežného obehu ich tak ľahko nenazbierate a vzácne kúsky s vysokou hodnotou bude treba hľadať na rôznych online aukciách či rôznych zberateľských podujatiach.
Žiadosť o pôžičku
Chcem si požičať:
Počet dní:
- Chcem si požičať:
- Počet dní:
- Úrok:
- Aukčný poplatok:
- Na účet dostanete:
- Spolu vrátiť: