Používaním stránok prevádzkovaných PORT system s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Čo je to refinancovanie hypotéky?

10.02.2018

Kde všade môžete nájsť pojem hypotéka?

V televíznych reklamách, letákoch, v rádiách a samozrejme v bankách. Banky ponúkajú výhodné podmienky, o ktorých ľudia netušia, či sú naozaj výhodné práve pre nich. Bežný človek nerozumie bankovým produktom do hĺbky. V reklamách sa veľakrát spomína aj pojem refinancovanie hypotéky. Banky ponúkajú výhodné pôžičky alebo hypotéku s čo najnižšou úrokovou sadzbou, tak sa to javí ľuďom na prvý pohľad. Ale každý hľadajúci vlastné bývanie sa snaží vyznať sa v tom, čo je naozaj pre neho to najlepšie riešenie.

Refinancovanie hypotéky je definované ako splatenie hypotéky iným, novým úverom, zvyčajne s lepšími a výhodnejšími podmienkami. Možno si poviete, že práve refinancovaním sa finančne zaťažíte ešte viac,. Je dôležité vedieť, že jednou z výhod refinancovania je aj fakt, že v období, keď ste si brali hypotéku, mohla byť úroková sadzba vyššia ako v období refinancovania, ale aj na to treba zvoliť to správne obdobie.

Klient nad refinancovaním hypotéky zväčša rozmýšľa vtedy, keď sa blíži doba konca fixácie úrokovej sadzby. Fixácia je obdobie, počas ktorej sa výška úrokovej sadzby nemení. Práve v reklamách spomínané skvelé úroky, môžu byť častokrát spojené s nevýhodnou dobou fixácie. Po uplynutí doby fixácie si banka dovolí upraviť úrokovú sadzbu. K dispozícii sú kratšie doby fixácie – zväčša 1-5 rokov a dlhšie doby fixácie – 10 rokov a viac. Fixácia na kratšiu dobu je výhodná z pohľadu menšej úrokovej sadzby, no o to viac sa vám táto hodnota zvýši po jej uplynutí. Môže sa stať, že si na splátku budete musieť požičať peniaze. V tom prípade času na rozhodovanie nie je veľa. Dlhá doba fixácie má zas vyššiu úrokovú sadzbu, no tá sa počas celej doby prakticky nemení. A to ani vtedy, ak by všetky banky v aktuálnom období hromadne znižovali úroky a ten váš by bol zafixovaný na dlhé obdobie, čiže nemenný.

Niekedy je dokonca výhodné refinancovať už počas doby fixácie aj napriek pokute. Povedzme, že máte hypotéku, iste viete, že keď sa blíži doba konca fixácie, tak vám to banka  musí oznámiť. V liste vám ponúkne novú výšku úrokovej sadzby, ak sa vám zdá vysoká, tak po dohode s bankou vám môžu ponúknuť o niečo nižšiu. Ale pre vás aj to môže byť stále veľa. Banka samozrejme potrebuje zarobiť a práve úroky sú zdrojom jej príjmov. Zadlženosť ľudí je dosť vysoká a príjem zo zamestnania nemusí stačiť na pokrytie zvýšených splátok. Vyhľadať dobrého finančného poradcu, ktorý sa vám bude venovať niekedy stojí dosť času a energie.

Existuje však aj iná možnosť! Všetko však treba riešiť s chladnou hlavou a najmä s ľuďmi, ktorí sa v tomto odvetví pohybujú. Nemusíte nikam chodiť tým odborníkov sa postará o riešenie pre vás. Pri akýchkoľvek problémoch sú k dispozícii aj pôžičky rýchlo a jednoducho!