Používaním stránok prevádzkovaných PORT system s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Čo je stavebné sporenie?

10.02.2018

Už názov napovedá, že sa jedná o sporenie, ktoré úzko súvisí s bývaním. Stavebné sporenie je šetrenie peňazí v spoločnosti (stavebnej sporiteľni), ktorá sa zaoberá úschovou a rozmnožovaním vašich peňazí na konkrétny účel. Účelom dlhodobého šetrenia môže byť čokoľvek, čo súvisí najmä s kúpou bývania, prerábaním bývania, kúpou pozemku... Preto základným účelom je dostatočné financovanie potrieb spojených s vlastným bývaním na území Slovenskej republiky.

Stavebné sporenie patrí k najobľúbenejším druhom sporenia. Je to preto, lebo ľudia všeobecne radi zveľaďujú prostredie, v ktorom bývajú, ale aj z praktických dôvodov. Ponúka výhodné podmienky sporenia, ktoré sú pre týchto účastníkov zaujímavé. Na rozdiel od pôžičky ide o dlhodobejší proces.  Dostupnosť finančných prostriedkov zo stavebného sporenia je viazaná určitým konkrétnym časovým obdobím, preto v prípade potreby drobnejších nepredvídaných udalostí v domácnosti, nie je možné peniaze vybrať hneď. Niekedy nastane v dome či byte porucha, prípadne iná nepredvídateľná nepríjemnosť. Tú vám možno sčasti vykryje poistenie domácnosti. Ale sú situácie, kedy možno práve akútne potrebujete nové spotrebiče či nábytok. A práve na to slúžia online pôžičky či SMS pôžičky, ktoré sú veľakrát využívané práve na to, aby sme si s nimi skrášlili obydlie.

Medzi ostatné výhody stavebného sporenia patrí napríklad aj to, že štát vám doň každoročne prispieva tzv. štátnou prémiou, ktorá nepodlieha zdaneniu. Výška tejto prémie je určená štátom a pripísaná na účet stavebného sporiteľa každý rok. Vypočítava sa ako určité percento z vašich ročných vkladov. Je to suma, ktorá poteší každého sporiteľa. Na získanie maximálnej sumy štátnej prémie je potrebné vložiť na účet stavebného sporenia vklady vo výške určenej štátom. Konkrétnu informáciu Vám vie poskytnúť poradca v stavebnej sporiteľni, nakoľko sa to každý rok mení. Prémiu môže získať dospelý alebo aj dieťa, ak je na neho založené stavebné sporenie. Okrem bonusu, ktorým je štátna prémia, je stavebné sporenie každý rok úročené fixným úrokom, ktorý sporiteľ získal pri podpise zmluvy o stavebnom sporení. Rovnaký úrok platí aj nasledujúce roky počas celého obdobia sporenia a pripisuje sa na účet stavebného sporiteľa každý rok.

Obľúbenosť tohto typu sporenia neustále rastie. Je však nápomocné aj z praktických dôvodov. Dokáže vám pomôcť pri nepredvídaných okolnostiach a umožní vám bývať lepšie, bezpečnejšie a krajšie. Stavebné sporenie je teda nevyhnutnosťou v živote každého človeka. Ak sa stane, že stavebné sporenie nestačí aj na zariadenie bytu či kúpu nábytku, a spotrebičov,  rýchle pôžičky a stavebné sporenie je ideálnym spojením, vďaka ktorému môžete bývať aj vy krajšie a útulnejšie. Splňte si všetky svoje sny o krásnom bývaní.