Používaním stránok prevádzkovaných PORT system s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

5 rád, ako si vybrať pôžičku

10.08.2017

Poznáte to – chcete potešiť vašich blízkych, splniť si svoj tajný sen alebo jednoducho potrebujete niečo súrne do domácnosti. Kde však na to vziať peniaze? Ak nemáte nasporené dostatočné množstvo peňazí na jednorazovú investíciu, musíte si požičať. Práve pôžička je pojem, ktorý pri nedostatku financií napadne väčšine ľudí. Ak nad touto možnosťou rozmýšľate aj vy, tu je pár rád, ktoré by ste pri výbere pôžičky mali vziať do úvahy .

 

 


1. Objektívne zhodnoťte svoje možnosti
Ešte predtým, ako si reálne zoberiete pôžičku, by ste mali porozmýšľať nad svojimi možnosťami. Vezmite do úvahy perspektívu vášho zamestnania, vaše našetrené peniaze a najmä schopnosť pravidelne a načas splácať splátky. Ak sa pre pôžičku rozhodnete, pravdepodobne už nebude krok späť.

2. Zvážte, na čo si budete úver brať
Každý by chcel dostať svoje peniaze rýchlo. Zvoliť pôžičku ako možnosť zaobstarania financií by ste mali iba vtedy, keď ste naozaj presvedčený o jej potrebe. Platí jednoduchá rovnica – vec, na ktorú si chcete úver brať by mala mať aspoň takú dlhú životnosť, pokiaľ budete samotnú pôžičku splácať. Preto odporúčam zvoliť túto možnosť najmä pri kúpe hodnotnejších vecí, ako napríklad auto, zariadenie bytu či stavba domu.

3. Overte si spoločnosť
Rýchle pôžičky, SMS pôžičky, online pôžičky – všade samé pôžičky. Vo finančnom sektore platí zlaté pravidlo „Dvakrát meraj, raz rež“ dvojnásobne. Peniaze sú naozaj citlivou témou a preto by ste mali venovať svoj čas malému prieskumu spoločnosti, od ktorej si plánujete peniaze požičať. Na internete si nájdite recenzie, prípadne sa opýtajte známych. Mnohokrát platí aj to, že ak sú podmienky až príliš dobré, zrejme to bude podvod.

4. Čítajte aj malé písmenka
Ak dostanete do rúk zmluvu o pôžičke, sadnite si k nej a dôkladne si ju preštudujte. Lepšie je prečítať si ju aj viackrát – po podpísaní už bude neskoro. Ak niečomu nerozumiete, poraďte sa, prípadne konfrontujte priamo spoločnosť. Férová firma by pred vami nemala nič zatajovať.

5. Vždy majte rezervu
Pri splácaní vždy myslite dopredu! Radšej majte pripravené splátky aj na mesiace dopredu, ako by ste mali na poslednú chvíľu zháňať prostriedky, prípadne sa omeškať s platbou. Mohli by ste sa tak dostať do nepríjemných problémov. Je dôležité mať plán B.